צ'טים והמרחב החברתי שלי

הצ'ט הוא כלי מדהים שמאפשר לנו בימים אלה של ריחוק חברתי, להרגיש קרוב, לשתף במחשבות וברגשות שלנו ולהישאר חברים.

כדי שהמרחב החברתי שלי יישאר בטוח, חשוב להקפיד על ששת הכללים הבאים:

הפרטיות שלי

הפרטיות שלי

במידה ואינכם יודעים בוודאות מי נמצא בצד השני של הצ'ט, אל תתנו פרטים ואל תשלחו דברים רגישים או אישיים; למשל פרטים כמו מספר טלפון, כתובת, שמות ההורים או בני המשפחה, שם בית הספר שלכם. כל אלו פרטים אישיים שצריכים לשמור עליהם ולא לגלות לאף אחד. אם מבקשים מכם פרטים אישיים באתר או ברשת חברתית תספרו מיד להורים. רק אם ההורים מאשרים, אז אפשר לשתף פרטים אישיים.

אני מאמין - רק למי שאני מכיר

אני מאמין - רק למי שאני מכיר!

מערכות יחסים טובות מבוססות על אמון והיכרות. כשפוגשים אדם חדש, גם באינטרנט, שימו לב כאשר תקבלו הבטחות מאדם או כל גורם שפונה אליכם ומציע מתנות או הצעות נדיבות. אל תאמינו לו והתייעצו על כך עם מישהו שאתם סומכים עליו.

אני חבר

אני חבר

שיחה בצ'ט או כתיבת תגובות לפוסטים תהיה חברית, מוסרית ומכבדת. שימו לב להתנהגויות אלימות: 1) בריונות היא התנהגות פוגענית על מנת להשמיץ, להטריד, להביך, להפחיד או לתקוף מישהו. בריונות יכולה להיות גם הפעלת אלימות פסיכולוגית או סחיטה. 2) ביוש (שיימינג) הוא פגיעה באדם במטרה לביישו, להשפילו או להביכו בפומבי. 3) שימוש בזהות בדויה כדי ליצור קשר/מפגש פוגעני או מנצל.
חשוב! אם מזהים אלימות מכל סוג שהוא – יש להתערב ולערב אדם מבוגר.

אני מאמין - רק לאתרים רשמיים!

אני מאמין - רק לאתרים רשמיים!

יש הרבה הודעות שווא (פייק ניוז) באינטרנט. אמתו את המידע עם אדם מבוגר או אתר מוסמך ורשמי באינטרנט. מידע אמין חשוב מאד בהקניית ביטחון. אל תפיצו מידע לא מאומת!

אני לא לבד

אני לא לבד

כאשר אני חווה מצוקה, או כשיש לי דילמה, חשוב לשתף ולספר על כך לאדם מבוגר – מדריך או הורה. דיווח אינו הלשנה! ככל שיותר חברים ידווחו על תכנים שיכולים להעיד על מצוקה נפשית, המרחב הויראוטלי שלנו יהיה יותר בטוח לכולנו.

קבוצות Whatsapp

קבוצות וואטסאפ

חשוב שבכל קבוצת וואטסאפ שאתם חברים בה, לקבוע ולפרסם חוקים ברורים לשימוש חברי הקבוצה. למשל: לשמור על שיח חברי ומכבד, גם במצבים של אי הסכמה. לשמור על פרטיות המשתמשים ובני מ שפחותיהם. לא לפרסם תכנים שאינם ראויים או פוגעניים. לא לנהל עימותים אישיים בפומבי ועוד.
עוד על שימוש בטוח בוואטסאפ