ממה חשוב להיזהר בגלישה ברשת?

בימים אלה, כולנו נמצאים בבתים וחלק מרכזי מהמפגשים החברתיים מתקיימים במרחב הוירטואלי. כמו במרחב הפיזי, כך גם ברשת האינטרנט, ישנם כללים ונורמות חברתיות שיש להכיר ולנהוג לפיהם, וכן סכנות שיש להיות מודעים אליהן ולהימנע מהן.

בכל שימוש ברשת האינטרנט ובמדיה החברתית, חשוב לזכור שההתנהלות בעולם הוירטואלי זהה להתנהלות בעולם הפיזי – שימרו על פרטיכם האישיים. אל תתפתו למסור אותם לאחרים. חישבו אם האדם איתו אתם משוחחים או השירות אליו אתם מנסים להירשם באמת צריכים את הפרטים האלה, ואם אתם זקוקים לאדם או לשירות על מנת להמשיך ליהנות ברשת.
אין למסור שם, כתובת או מספר טלפון, ואין לשלוח תמונות או סרטונים לאנשים זרים.

האחריות שלי על האחר

האחריות שלי על האחר

זכרו שמעברו השני של המסך יושבים אנשים בשר ודם, ילדים, בני נוער ומבוגרים. התייחסו אליהם כפי שהייתם רוצים שיתייחסו אליכם, שמרו על שפה מכבדת ואל תפרסמו תוכן שעלול לפגוע בהם. אל תשתתפו ואל תעודדו פגיעה באחר על גבי הרשת, ובמידה ונתקלתם בכזו - עצרו השתתפות וערבו מבוגר אחראי.

תוכן לא רצוי

תוכן לא רצוי

שעות ארוכות מול המסכים עלולות להקפיץ לכם תוכן שאתם לא מעוניינים בו. שימו לב במיוחד לפרסומות וחלונות קופצים, וכן ללינקים, תמונות וסרטונים לא הולמים שרצים בקבוצות במדיה החברתית.

הפרטיות שלי

הפרטיות שלי

חישבו פעמיים לפני שאתם מפרסמים תמונות, סרטונים וסיפורים מחייכם, או שולחים אותם בהודעה פרטית לאדם אחר. האם ישנה אפשרות שהתוכן הזה יפגע בכם בעתיד?  אל תסמכו על כך שתוכלו למחוק משהו בעתיד. תמיד יתכן שמישהו עשה צילום מסך או שמר אצלו עותק מקומי. זכרו, ככלל – כל מה שעולה לרשת האינטרנט, נשאר שם לנצח.  לצד זה, חשוב להכיר – מדריך דיווח והסרת תכנים ברשתות החברתיות.

פייק ניוז

פייק ניוז

רשת האינטרנט מפוצצת במידע, על הכל. חלק לא קטן מהמידע שקיים באיטרנט אינו נכון. בימים אלה של חוסר ודאות סביב מגפת הקורונה, המידע וההנחיות הן קריטיות לניהול תקין ובטוח של שגרת החיים. לקבלת מידע מהימן ומעודכן אודות התפשטות הנגיף ולהנחיות מניעת התפשטות הנגיף, יש להשתמש אך ורק באתרים רשמיים, כגון אתר משרד הבריאות.
אתר משרד הבריאות

קלות הפצת המידע

קלות הפצת המידע

אל תקלו ראש עד כמה מידע ותמונות באינטרנט רצים בקלות בכל מקום. שימו לב לתמונות שאתם משתפים – תמונה היא דבר אישי ופרטי. גם אם אתם מעלים תמונה לחשבון הפרטי שלכם או בהודעה פרטית למישהו, היא עדיין יכולה לעבור הלאה לכולם. אפשר לשתף תמונות, אבל כדאי לחשוב מראש אם אתם מוכנים שכל העולם יראה את התמונה. אם אתם לא בטוחים, תתייעצו עם ההורים. אם ההורים מאשרים שיתוף של תמונה אז אפשר לשתף אותה.

מוקד 105

מוקד 105

מוקד טלפוני אזרחי-משטרתי לדיווח, מידע וסיוע בנושאי אלימות ופשיעה נגד ילדים ובני נוער ברשת; דיווח על מקרי חירום ברשת ומצבי מצוקה, פגיעות מיניות ברשת, עבירות רשת, בריונות ברשת – ביוש, נידוי וחרם , עזרה בהסרת תכנים פוגעניים, התייעצות ומידע על גלישה בטוחה ופגיעות בקטינים, דיווח מיידי על פגיעות פליליות ברשת – סחיטה, איומים, התחזות, הימורים, מרמה ועוד. מוקד 105
מוקד 105