המלצות להורים על גלישה בטוחה של ילדיהם

מקבץ המלצות מתוך המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת

כולם בבית? כולם במסכים? זה זמן אידיאלי להציב דוגמה אישית ולהראות לילדיכם במעשים – ולא בדיבורים –

כיצד מאזנים בין החיים ברשת לבין החיים מחוצה לה:

טלפון בצד

הניחו את הטלפון בצד כאשר אתם מנהלים שיחות פנים-מול-פנים, בשעת ארוחות וכאשר אתם עוסקים בדברים שלא דורשים את החיבור לרשת (למשל בישול, ציור, קריאת ספר, הרכבת פאזלים, טיולים בטבע ועוד).

זמן משפחה

יחדו זמן משפחה ללא מסכים. ספרו על היום שלכם, בקשו מכל אחד לחלוק עובדה מעניינת שגילה היום, הפעילו מוזיקה ורקדו ברחבי הבית, תרגלו ביחד יוגה (או כל ספורט אחר שאתם אוהבים).

זמן משותף

יחדו גם זמן משפחה במסכים. כולנו רוצים להתנתק לכמה רגעים במהלך היום, אז למה לא לעשות את זה ביחד? בחרו סרט שכולם יאהבו, תכינו נשנושים והתכרבלו על הספה. 

איכות הזמן

אם כבר שקעתם בטלפון או במחשב, אל תחשבו דווקא על 'זמן מסך' כי אם על 'איכות הזמן במסך' – קראו תכנים מעשירים שמעניינים אתכם, צפו בסרטונים שילמדו אתכם משהו חדש וחפשו את יוצרי הרשת שמתחברים לערכים שלכם.

הורות-רשת

ואם כבר שקעתם בטלפון ובמחשב, למה לא לנצל את ההזדמנות ולהראות לילדים שלכם כיצד אתם משתמשים ברשת?
הזמינו אותם להצטרף אליכם והראו להם איפה אתם גולשים, איך אתם בוחרים מה לקרוא ולראות, כיצד התכנים שאתם צורכים רלוונטיים לחיים שלכם ולערכים שלכם, ומה אתם חושבים על התכנים לאחר שנחשפתם אליהם.

5 נקודות להורות דיגטלית:

מעורבות

הורים צריכים להיות מעורבים בחיי הרשת של ילדיהם – לשאול שאלות על הרגלי הגלישה, לחקור וללמוד על האתרים והיישומים שהילדים גולשים בהם, להתעניין באופן יזום בפעילות הילד ברשת ולשמור על ערוץ תקשורת פתוח. 

שיח

לדבר עם הילדים בפתיחות על הסכנות והאיומים ברשת –קשר עם זרים, אפליקציות וצ'אטים המאפשרים אנונימיות, הנתק הבין-אישי, פגיעות מיניות ועוד.

דוגמא אישית

הצבת דוגמה אישית והגברת המעורבות בחיי היום-יום.

פיקוח

 צריכת תכנים ברשת ושימוש ברשתות החברתיות על ידי הילדים שלנו חושפת אותם למאגר מידע עצום ומיידי שבו יכלו למצוא כל מידע, גם כזה שאינו מותאם להם. וכמובן, ישנה החשיפה לגורמים מזיקים, סכנת הבריונות והשיימינג, דליפת סרטונים וגלישה לאתרי פורנו ואתרים לא נאותים. 

אתם לא לבד

מוקד 105מוקד טלפוני אזרחי-משטרתי לדיווח, מידע וסיוע בנושאי אלימות ופשיעה נגד ילדים ובני נוער ברשת; דיווח על מקרי חירום ברשת ומצבי מצוקה, פגיעות מיניות ברשת, עבירות רשת, בריונות ברשת – ביוש, נידוי וחרם , עזרה בהסרת תכנים פוגעניים, התייעצות ומידע על גלישה בטוחה ופגיעות בקטינים, דיווח מיידי על פגיעות פליליות ברשת – סחיטה, איומים, התחזות, הימורים, מרמה ועוד.

כיצד ניתן לפקח? ניתן לנקוט באמצעים שונים כדי לפקח על הרגלי הגלישה והתכנים הנצרכים – אפליקציות שניתן להוריד ומאפשרות להורים יכולות כמו: הגבלת זמן שימוש באינטרנט, חסימת רשתות חברתיות ואפליקציות ספציפיות, חסימת תוכן בלתי הולם המותאם לגיל הילד, וכן התראות באמצעות הודעות פוש המדווחות על מילים פוגעניות ברשתות החברתיות ובוואטסאפ. חשוב לוודא שהילדים לא נרשמים לרשתות חברתיות בטרם מלאו להם 13 שנים (מגבלת הגיל ברוב הרשתות החברתיות).